Czy ocet jabłkowy może pomóc przy utracie wagi?

To nie jest magiczny eliksir, ale może przynieść pewne korzyści zdrowotne.

Bez wątpienia widziałeś wiele historii na portalach społecznościowych wychwalający działania octu jabłkowego jako eliksir topiący tłuszcz z brzucha, który może pomóc Ci schudnąć. Ale czy to naprawdę działa? Oto, co eksperci i badania rzeczywiście mówi o occie jabłkowym w kontekście utraty wagi.

Spis treści

Co badania mówią o wpływie octu jabłkowego na utratę wagi?

Wyjaśnijmy jedną rzecz na wstępie – istnieje tylko niewielka ilość dowodów bezpośrednio wiążących ocet jabłkowy z utratą wagi u ludzi. Jedno z badań w Journal of Functional Foods, które odbyło się przy udziale 39 dorosłych, wykazało, że uczestnicy, którzy spożywali łyżkę stołową octu jabłkowego podczas lunchu i kolacji oraz tnąc 250 kalorii dziennie, stracili 4 kg w ciągu 12 tygodni. Z drugiej strony, ci, którzy obniżyli taką samą ilość kalorii, ale nie spożywali octu, stracili tylko 2,5 kilograma.

W innym badaniu w Bioscience, 144 otyłych dorosłych zostało losowo przypisanych do picia placebo lub jednej do dwóch łyżek octu jabłkowego dziennie przez 12 tygodni. Pod koniec badania ci, którzy pili ocet jabłkowy, stracili blisko 2 kg, podczas gdy ci, którzy wypili jedną łyżkę, stracili jedynie 1 kilogram. Natomiast osoby pijące placebo, w rzeczywistości trochę przybrali na wadze.

Jednak same te ustalenia nie dowodzą, że ocet jabłkowy jest magicznym trunkiem topiącym tkankę tłuszczową. Te badania zostały przeprowadzone na bardzo małych grupach, jednakże spójne wyniki wskazują, że ocet jabłkowy może być korzystnym narzędziem w redukcji masy ciała.

Wpływ octu jabłkowego na poziom cukru we krwi oraz apetyt

Co jest bardziej jasne? Wygląda na to, że ocet jabłkowy ma właściwości, które potencjalnie mogą wspierać wasze wysiłki w redukcji wagi. Na przykład, badanie przeprowadzone w 2013 roku przez Journal of Functional Foods sugeruje, że picie octu jabłkowego przed jedzeniem jest związane z mniejszymi skokami cukru we krwi. Kolejne badanie z 2010 roku z Annals of Nutrition & Metabolism pokazuje, że wypicie dwóch łyżeczek octu jabłkowego podczas posiłku może pomóc w zmniejszeniu skoków poziomu cukru i utrzymać stabilny poziom cukru we krwi. Dlaczego tak się dzieje nie jest do końca jasne, ale badacze żywienia, tacy jak dr Carol Johnston, która od lat bada działanie i właściwości tego napoju na Uniwersytecie Stanowym w Arizonie, podejrzewa, że związki zawarte w occie blokują wchłanianie niektórych skrobi.

Ma to znaczenie, ponieważ szybko podwyższony i następnie obniżony poziom cukru we krwi zazwyczaj prowadzi do apetytu na słodkie przekąski. W związku z tym, jeśli ocet jabłkowy może pomóc w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi, to może pomóc w kontrolowaniu apetytu i porcji posiłku, potencjalnie prowadząc do zmniejszenia ilości spożywanych kalorii.

Co więcej, badanie przeprowadzone w 2014 roku przez Journal of Food Science sugeruje, że spożywanie octu jabłkowego, może pomóc zmniejszyć skutki cukrzycy i zapobiec chorobom układu krążenia ze względu na jego działanie antyoksydacyjne. Ocet jabłkowy ma wysoki poziom polifenolu zwanego kwasem chlorogenowym, który może przyczynić się do poprawy zdrowia serca poprzez hamowanie utleniania cholesterolu LDL.

Czy pijąc ocet jabłkowy schudniesz?

Jest również możliwe, że ocet jabłkowy może bezpośrednio spowodować, że będziesz chciał mniej jeść. Jedno z badań przeprowadzonych przez Johnstona w Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics wykazało, że uczestnicy, którzy pili ten napój przed posiłkiem, spożywali do 275 kalorii mniej przez resztę dnia. Ale znowu, powody, które za tym stoją są nie do końca jasne.

Picie samego ocet jabłkowy nie pomoże Ci osiągnąć cel w postaci znacznej utraty wagi, ale jest niewielka szansa, że może wspierać wysiłki w odchudzanie, jak wprowadzenie zdrowej diety i ćwiczeń.

Co więcej prawdopodobnie nie zaszkodzi Ci jego spożywanie, o ile nie przesadzisz z ilością. Jak wszystkie octy, również i ten ma wysoką, więc może podrażniać gardło i usuwać szkliwo zębów. Trzymaj się dawki nie większej niż łyżka stołowa dwa razy dziennie i zawsze rozcieńczaj ją w szklance wody.

Jak dodać do diety ocet jabłkowy?

Zastanawiasz się nad najlepszym momentem spożycia octu jabłkowego w ciągu dnia? Możesz go pić (tak jak opisano powyżej) – przed lub wraz z posiłkiem. To zwiększy szanse, że zwiększy on Twoją sytość i pomoże utrzymać stały poziom cukru we krwi. Jeśli nie możesz znieść pomysłu picia octu, pomyśl o wprowadzeniu go do swoich posiłków. Spróbuj połączyć ocet jabłkowy i oliwę z oliwek i użyć go jako sos do sałatki lub gotowanych na parze warzywach. Możesz również dodać łyżkę octu do swojego smoothie. Jeśli jadasz wytrawne galaretki np. z mięsa drobiowego to właśnie ocet jabłkowy będzie idealnie się komponował z tym daniem.

Jaki jest najlepszy cydr jabłkowy do picia? Wersje niefiltrowane zawierają białka, enzymy i zdrowe bakterie dla naszego układu trawienia. Właśni taki należy wybrać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *