Szkodliwość opakowań plastikowych – jakie wybierać?

Zdrowy tryb życia, żywność bez konserwantów, bądź eko! – to o tym dziś cały czas się mówi. Ludzie coraz częściej zaczynają zwracać uwagę na skład produktów żywnościowych, a koncerny produkujące jedzenie zarabiają krocie pozycjonując się na tego typu produkty. Nie ma w tym nic złego, bynajmniej powinniśmy szukać właśnie tych zdrowych rozwiązań. Jest natomiast jedno „ale”, o którym w zasadzie w ogóle się nie mówi. Mianowicie nikt w zasadzie nie zwraca uwagi na opakowania, w których owa żywność się znajduję. Oczywiście jest to plastik, który dla większości będzie tylko zwykłym plastikiem. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że są różne rodzaje plastików. Te złe i te dobre plastiki..

Szkodliwość opakowań plastikowych - jakie wybierać
Plastik plastikowi nie równy – który rodzaj wybierać aby nie był zbyt szkodliwy dla naszego zdrowia?

W tym artykule mam zamiar pokazać Ci krok po kroku, jakie zagrożenia spotykają nas podczas kontaktu z żywnością oraz jak i na co zwracać uwagę by nie narazić na niebezpieczeństwo naszego zdrowia.

W zasadzie każde plastikowe opakowanie (chociaż nie jest to wymogiem) oznaczone będzie symbolem, który określa z jakiego materiału zostało wykonane. Symbol ten składa się z trzech zawracających strzałek tworzących trójkąt i z cyfrą w środku, która określa konkretny rodzaj materiału użytego do produkcji. Jak więc je odróżnić?

Spis treści

1 – PET (Politereftalan etylenu)

Jest stosowany przy produkcjach jednorazowych opakowań do żywności, a także naczyń. Najczęściej występuje w przypadku butelek do wody mineralnej. Nie jest to niestety optymalne opakowanie. Zostało udowodnione przez niemieckich naukowców, że woda przechowywana w butelkach typu PET zawiera nieznany jeszcze dotąd składnik, który ma działanie zbliżone do estrogenów. Szczególnie narażone na tego typu działanie są butelki wystawione na słońce i wysoką temperaturę. Warto dodać, że nawet kiedy dokładnie umyjemy takie opakowanie, toksyny dalej mogą zostać wydzielane przy ponownym użyciu. Tak więc trzeba pamiętać, aby nie używać ponownie butelek PET i nie wystawiać na kontakt ze słońcem.

2 – HDPE (Polietylen dużej gęstości)

Ten rodzaj tworzywa sztucznego jest uważany za jeden znajbardziej bezpiecznych. Opakowania z tym oznaczeniem możemy bez problemu stosować do ponownego użycia.

3 – PCW (Polichlorek winylu)

Rodzaj plastiku, dość mocno powszechny, używany do wyrobu m.in. folii do pakowania żywności. Polichlorek winylu może wydzielać toksyny i jest szkodliwy dla naszego zdrowia. Proces spalania PCW powoduje wytworzenie toksycznych związków chemicznych zwanych dioksynami, które warto zaznaczyć, że są bardziej szkodliwe dla zdrowia niż np. cyjanek potasu.

4 – LDPE (Polietylen niskiej gęstości)

oznaczenia plastiku

Kwalifikuje się do tych bezpieczniejszych tworzyw. Jest często używany do produkcji opakowań żywnościowych jak i do siatek spożywczych. Ten rodzaj polietylenu uznaje się jako dozwolony do powtórnego użytku, jednakże nie tak bezpieczny jak tworzywa z numerem 2 i 5.

5 – PP (Polipropylen)

Razem z nr 2, czyli HDPE jest uznawany za jeden znajbardziej bezpiecznych tworzyw sztucznych.

6 – PS (Polistyren)

Ten rodzaj plastiku najbardziej znany jest w formie spienionej czyli jako styropian. Polistyren jest niebezpieczny, wydziela toksyny i może mieć negatywne skutki na nasze zdrowie. Niestety można go często spotkać jako opakowanie do różnego rodzaju nabiałów takich jak serki wiejskie, a także plastikowych naczyń jednorazowych. Należy go unikać.

7 – INNE

Jest to najbardziej toksyczny rodzaj plastiku, który zawiera w sobie bisfenol a (BPA). Należy ściślie unikać tej numeracji. Jedząc lub pijąc żywność, która miała kontakt z BPA narażamy się na zaburzenia układu nerwowego i hormonalnego. Pod żadnym pozorem nie wolno używać tego plastiku w kuchenkach mikrofalowych, które zwielokratniają przenikanie BPA do żywności.

Plastik dzisiaj jest wszędzie i nie da się go uniknąć. Możemy jednak zmniejszyć jego szkoldiwy wpływ na nasze zdrowie kierując się kilkoma prostymi zasadami.

1. Żywność, którą konsumujemy kupujemy i przechowywujemy tylko w opakowaniach oznaczonych cyfrą 2 (HDPE) i 5 (PP).

2. Za wszelką cenę staramy się unikać plastików oznaczonych numerami 3 (PCW), 6 (PS) oraz z grupy 7.

3. Nie używamy ponownie butelek PET, a także nie wystawiamy ich na kontakt ze słońcem.

4. Nie podgrzewamy w mikrofalówce żwyności na tackach, na których ją kupiliśmy.

5. Wszystkie opakowania plastikowe używamy zgodnie z instrukcją zawartą na opakowaniach (oznaczenia dotyczące temperatury oraz mycia w zmywarce).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *