Co oznacza liczba SPF?

SPF oznacza współczynnik ochrony przeciwsłonecznej. Liczba SPF wskazuje poziom ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym (UV) typu B. Filtry przeciwsłoneczne z wyższym SPF zapewniają lepszą ochronę przed słońcem.

spf

SPF odnosi się do ilości promieniowania UV potrzebnego do wywołania oparzenia słonecznego podczas stosowania kremu z filtrem w porównaniu do ilości promieniowania UV potrzebnego do oparzenia skóry bez ochrony. Jednak wbrew powszechnemu przekonaniu, SPF nie określa, jak długo można przebywać na słońcu bez poparzenia.

Ten artykuł wyjaśnia, co oznaczają wartości SPF. Omówiono, w jaki sposób mierzy się SPF i jak określić odpowiedni poziom ochrony skóry. Zawiera również porady dotyczące innych sposobów ochrony skóry przed uszkodzeniami spowodowanymi promieniowaniem UV.

Spis treści

Jak określa się SPF?

Liczba SPF jest określana na podstawie eksperymentów przeprowadzanych w pomieszczeniach, które wystawiają ludzi na działanie widma światła mającego naśladować słońce w południe (kiedy promienie słoneczne są najbardziej intensywne).

Naukowcy najpierw określają minimalną dawkę rumienia – ilość promieniowania UV (energii słonecznej) potrzebną do wywołania rumienia w ciągu kilku godzin od ekspozycji. Test jest powtarzany w późniejszym terminie, gdy badany ma na sobie filtr przeciwsłoneczny.

Wartość SPF jest określana przez podzielenie ilości promieniowania UV potrzebnego do wywołania oparzenia słonecznego na skórze z filtrem przeciwsłonecznym przez ilość promieniowania UV potrzebnego do wywołania oparzenia słonecznego na skórze bez ochrony.

Co oznacza liczba SPF?

Powszechnie panuje błędne przekonanie, że numery SPF odnoszą się do tego, jak długo można przebywać na słońcu. Wyższa wartość SPF zwiększa ochronę, ale nie jest to proste równanie matematyczne.

SPF mierzy ilość promieniowania UV, a nie czas ekspozycji. Wynika to z faktu, że intensywność energii słonecznej zmienia się w ciągu dnia. Na przykład, możesz otrzymać mniej więcej taką samą ilość promieniowania UV między 9 a 10 rano, jak w ciągu 15 minut wczesnego popołudniowego słońca.

Noszenie filtra SPF 30 nie oznacza, że można przebywać na słońcu dwa razy dłużej niż w przypadku filtra SPF 15. Filtr SPF 30 zapewnia dwukrotnie większą ochronę przed promieniowaniem UV niż filtr SPF 15, ale nie przekłada się to na dwukrotnie dłuższy czas przebywania na słońcu.

Ponadto, indywidualny próg ekspozycji na promieniowanie UV różni się w zależności od osoby. Blada skóra pochłania więcej światła UV niż ciemna skóra i dlatego łatwiej ulega poparzeniom.

Jest to spowodowane pigmentem (melaniną) w zewnętrznej warstwie skóry, który chroni przed promieniami UV. Im więcej melaniny w skórze, tym ciemniejszy odcień skóry i lepsza ochrona przed słońcem.

Podczas gdy blada skóra opala się szybciej i bardziej zauważalnie niż ciemniejsze odcienie skóry, czarna skóra nadal może ulec oparzeniom słonecznym, które powodują rozgrzanie skóry, ból, łuszczenie i uszkodzenia skóry.

Niezależnie od rodzaju skóry, Amerykańska Akademia Dermatologii zaleca codzienne stosowanie filtrów SPF 30 lub wyższych na wszystkich odsłoniętych obszarach skóry. Nakładaj krem z filtrem co dwie godziny, gdy przebywasz na zewnątrz, a także po pływaniu lub spoceniu się.

Promienie UVA vs UVB

Filtr SPF wskazuje jedynie poziom ochrony przed promieniami ultrafioletowymi B, które w skrócie nazywane są promieniami UVB.

Początkowo uważano, że promienie UVB są jedynymi promieniami UV, o które należy się martwić, ponieważ są krótsze i powodują oparzenia słoneczne. Jednak promienie ultrafioletowe A (UVA) również stanowią zagrożenie. Starzeją one skórę i przyczyniają się do raka skóry. Sam filtr SPF nie chroni przed promieniami UVA.

Aby uzyskać najlepszą możliwą ochronę przeciwsłoneczną, należy szukać filtrów przeciwsłonecznych, które zapewniają ochronę zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB.

Wskazówka dotycząca zakupu

Szukaj filtrów przeciwsłonecznych z napisem „szerokie spektrum” lub „pełne spektrum” na etykiecie i z filtrem SPF co najmniej 30, aby chronić skórę zarówno przed promieniami UVA, jak i UVB.

Czy wyższy filtr SPF ma znaczenie?

Tak, wyższy filtr SPF ma znaczenie, ale nie jest jasne, gdzie leży próg. Filtr przeciwsłoneczny z wyższym wskaźnikiem SPF blokuje większy procent promieniowania UV.

Jednak wraz ze wzrostem wskaźnika SPF, dodatkowe korzyści maleją. Na przykład:

  • SPF 2 blokuje 50% promieni UV
  • SPF 4 blokuje 75% promieni UV
  • SPF 10 blokuje 90% promieni UV
  • SPF 15 blokuje 93% promieni UV
  • SPF 30 blokuje 97% promieni UV5
  • SPF 50 blokuje 98% promieni UV7
  • SPF 100 blokuje 99% promieni UV7

Filtry przeciwsłoneczne z wyższymi wskaźnikami SPF są zazwyczaj droższe niż te, które oferują mniejszą ochronę. SPF 30 jest ogólnie uważany za punkt graniczny, w którym wyższy SPF zapewnia tylko nieznacznie lepszą ochronę. W zależności od skóry, może to nie być wystarczająco znaczące, aby uzasadnić jego koszt.

Czy lepiej jest stosować SPF 30, 50 czy 100?

Przy prawidłowym stosowaniu, SPF 30 powinien zapewnić odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną dla większości ludzi. Oznacza to nałożenie około szklanki kremu z filtrem na 15 minut przed wyjściem na zewnątrz i ponawianie aplikacji co dwie godziny oraz po pływaniu.

Jednak niewiele osób stosuje filtry przeciwsłoneczne prawidłowo. Badania pokazują, że w typowych warunkach SPF 100 zapewnia znacznie większą ochronę przed oparzeniami słonecznymi niż SPF 50.

Dodatkowe sposoby ochrony

Kluczem do ochrony skóry jest stosowanie kremów przeciwsłonecznych z odpowiednim filtrem SPF. Ważna jest również noszona odzież.

Zwykła odzież

Ogólnie rzecz biorąc, długie rękawy i spodnie są bardziej ochronne niż podkoszulki i szorty. Ale nawet jeśli jesteś zakryty ubraniem od stóp do głów, istnieje szansa, że słońce przedostanie się przez włókna tkaniny.

Gdy niektóre tkaniny są badane pod mikroskopem, zwłaszcza jeśli są wykonane z włókien dzianych lub tkanych razem, widoczna jest przestrzeń między włóknami. Promienie UV mogą przenikać przez te przestrzenie i docierać do skóry. Im ciaśniej dziana jest tkanina, na przykład dżins, tym mniejsze prawdopodobieństwo przedostania się promieni UV. Im mniej ścisła dzianina, np. len, tym większe prawdopodobieństwo przenikania promieni UV.

Jeśli zdecydujesz się na lekkie, letnie tkaniny, nadal powinieneś stosować filtry przeciwsłoneczne nawet na zakrytych częściach ciała.

Odzież chroniąca przed słońcem

Noszenie odzieży chroniącej przed słońcem jest doskonałym dodatkowym środkiem, który można podjąć poza noszeniem kremów z filtrem przeciwsłonecznym, aby chronić skórę przed słońcem. Jest to szczególnie dobry pomysł dla małych, aktywnych dzieci, które mogą mieć trudności z usiedzeniem w miejscu przez kilka minut, podczas gdy rodzic próbuje nałożyć krem z filtrem przeciwsłonecznym, i które często wchodzą i wychodzą z basenu, jeziora lub oceanu.

Odzież UPF jest wykonana z materiału, który chroni skórę przed słońcem. UPF oznacza współczynnik ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym, ocenę, która wskazuje, jaka część promieni słonecznych UV może przeniknąć przez tkaninę. Na przykład, jeśli masz na sobie koszulkę z oceną UPF 50, koszulka ta pozwala 1/50 promieniowania słonecznego UV dotrzeć do skóry pod koszulką.

Jednym z przykładów marki specjalizującej się w tego typu odzieży UPF jest Coolibar, która produkuje odzież i akcesoria dla dorosłych i dzieci. Odzież z filtrem UPF staje się coraz bardziej powszechna, szczególnie w przypadku odzieży dziecięcej i plażowej, takiej jak ochraniacze przeciwdeszczowe.

Wskazówka dotycząca zakupów

Bądź wybredny, jeśli chodzi o rodzaj kupowanej odzieży chroniącej przed słońcem. Koszulka z długim rękawem zakrywa więcej skóry i zapewnia lepszą ochronę przed słońcem niż podkoszulek, a kapelusz z szerokim rondem lepiej chroni twarz niż czapka z daszkiem.

Unikaj słońca w środku dnia

Chociaż stosowanie wysokiej jakości filtrów przeciwsłonecznych i noszenie odpowiedniej odzieży może chronić przed słońcem, należy również unikać pracy na zewnątrz w godzinach największego nasłonecznienia.

Szukaj cienia między godziną 10:00 a 16:00, kiedy słońce jest najsilniejsze. W tych godzinach istnieje większe prawdopodobieństwo uszkodzenia skóry, szczególnie w przypadku skóry wrażliwej.

Chroń skórę przez cały rok

Ochrona przeciwsłoneczna nie jest zarezerwowana wyłącznie na lato. Filtr przeciwsłoneczny powinien być również stosowany zimą, wiosną i jesienią.

Powinieneś także nosić filtr przeciwsłoneczny w pomieszczeniach i podczas jazdy samochodem, ponieważ słońce może przenikać przez okna. W samochodzie przezroczyste folie okienne mogą blokować promienie słoneczne. W domu należy zasłaniać żaluzje w godzinach największego nasłonecznienia.

Źródła:

https://www.cancer.org/cancer/risk-prevention/sun-and-uv/uv-protection.html

https://www.jaad.org/article/S0190-9622(17)32908-0/fulltext

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *