Jak prawidłowo nakładać produkty pielęgnacyjne na skórę?

Nie ma jednej „poprawnej” rutyny pielęgnacyjnej, ale na pewno istnieje optymalny sposób stosowania produktów. Niezależnie od tego, czy jesteś minimalistką, która woli trzymać się trzyetapowej pielęgnacji, czy też typem osoby, która chce wykonać 11 kroków dziennie w pogoni za idealną skórą, sposób, w jaki układasz wybrane produkty, ma duży wpływ na to, jak i czy dobrze one działają.

Nie bez powodu na pierwszym miejscu znajduje się oczyszczanie, serum znajduje się pod kremem nawilżającym, a krem przeciwsłoneczny jest nakładany na końcu. Zrozumienie tej kolejności sprawi, że Twoje ulubione produkty do pielęgnacji skóry będą działały skutecznie.

Jeśli kiedykolwiek spojrzałaś na tubkę retinolu lub butelkę olejku do twarzy i zastanawiałaś się dokładnie, jak (i kiedy) go używać, teraz znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania. Poniżej dermatolodzy i eksperci ds. pielęgnacji skóry wyjaśniają, w jaki sposób najskuteczniej stosować każdy rodzaj produktu.

Spis treści

Olejek do demakijażu/oczyszczający

Jeśli nie poszłaś do łóżka z makijażem (proszę, nie rób tego), nie ma powodu, aby stosować ten rodzaj oczyszczania rano.

Usuwanie całego makijażu ze skóry powinno być zawsze pierwszym krokiem w wieczornej pielęgnacji. Poszukaj formuł, które są wystarczająco skuteczne, aby rozpuścić wodoodporny tusz do rzęs, ale jednocześnie delikatne dla Twojej twarzy jak woda micelarna. Możesz również dwukrotnie oczyścić cerę olejkiem emulgującym, który jest łatwiejszy w użyciu.

Produkt oczyszczający (pianka, płyn micelarny, żel…)

Teraz, gdy nie ma już warstwy makijażu, możesz przystąpić do mycia twarzy. Taki preparat pozbywa się martwego naskórka, zanieczyszczeń, olejków, brudu i bakterii. Można wykonać ten krok również podczas pielęgnacji porannej, aby przygotować skórę do wchłonięcia składników aktywnych zwartych w innych produktach.

Najlepszy środek czyszczący dla Ciebie będzie zależał od rodzaju Twojej skóry. Ważne jest, aby zwracać uwagę na to, co znajduje się w składzie produktu. Zaleca się unikanie siarczanów, które mogą powodować nieprzyjemny efekt ściągniętej skóry. Oczywiście należy szukać substancji aktywnych, które odpowiadają Twoim potrzebom. W przypadku skóry normalnej lub suchej, należy sięgnąć po nawilżający preparat oczyszczający z peptydami. Jeśli masz cerę tłustą lub podatna na niedoskonałości, użyj łagodnego środka złuszczającego z kwasem salicylowym, który usuwa martwe komórki, które mogą zatykać pory.

Tonik/Esencja

Zarówno toniki, jak i esencje mają na celu pomóc w jeszcze większym stopniu przygotować Twoją skórę do wchłaniania składników aktywnych, ale ten, który wybierzesz, będzie zależał od Twojego typu skóry. Stare, szkolne toniki miały na celu zrównoważenie pH skóry i przeciwdziałanie alkalicznych mydeł, zanim popularne stały się preparaty oczyszczające bez mydła.

Teraz tonik zazwyczaj odnosi się do płynnych preparatów przeznaczonych do skóry tłustej, która potrzebuje delikatnego złuszczania i odnowy. Osoby o skórze tłustej lub ze skłonnością do wyprysków powinny szukać toników ze składnikami takimi jak kwas glikolowy lub salicylowy.

Z kolei esencje mają tendencję do większego nawilżenia. Warto postawić na składniki aktywne, takie jak kwas hialuronowy, który doskonale nawilża skórę.

Serum

Jest to krok, w którym dostarczysz większość składników aktywnych do swojej twarzy z tonikiem lub esencją. Serum zawiera mniejsze cząsteczkowe substancje czynne, które przenikają do głębszych warstw skóry. Jeśli zastosujesz serum po nałożeniu kremu, składniki aktywne mogą nie dać rady wejść w głębsze warstwy skóry.

Serum należy stosować dwa razy dziennie, ale nie tą samą formułę (np. serum z witaminą C rano, a retinol na wieczór). Na dzień lepiej wybierać serum z antyoksydantami, które chronią skórę przed działaniem czynników stresogennych w ciągu dnia, takich jak wolne rodniki (spowodowane przez promienie UV), zanieczyszczenia i niebieskie światło. Najpopularniejszym składnikiem jest witamina C, której nie może zabraknąć w każdej kosmetyczce. W nocy wybierz serum z peptydami i czynnikami wzrostu kolagenu, które poprawią stan skóry podczas snu.

Zarówno w przypadku serum na dzień, jak i na noc należy zwrócić uwagę na ogólną listę składników, których warto szukać w serach:

  • Niacynamid – redukujący zaczerwienienia
  • Kwas hialuronowy – wciągający wilgoć do skóry
  • Kwasy alfa i beta-hydroksykwasy (AHA i BHA), które pomagają wzmocnić kolagen i wyrównać pigmentację skóry.

Dla skóry tłustej, poszukaj komórek macierzystych, retinolu i zielonej herbaty. A dla skóry odwodnionej, szukaj lipidów, kwasu hialuronowego i peptydów. W przypadku skóry z przebarwieniami, postaw na witaminę C.

Retinol

Retinol naprawdę zasługuje na swój własny esej, ale krótka wersja jest taka: Pochodna witaminy A wspomaga produkcję kolagenu i zwiększa tempo obrotu komórkowego. Retinol redukuje drobne linie zmarszczek, zmniejsza wielkość porów, zwiększa produkcję kolagenu i elastyny, złuszcza martwy naskórek, zmniejsza produkcję sebum, odblokowuje pory i wyrównuje koloryt skóry. Bez względu na to, czy chcesz usunąć przebarwienia, czy pozbyć się drobnych zmarszczek – retinol jest Twoim wybawcą.

Należy jednak pamiętać, że jest to silnie działający składnik, a początkujący powinni postępować ostrożnie, dodając go do swojej pielęgnacji. Potencjalne efekty uboczne mogą obejmować łuszczenie się, suchość, oparzenia i zwiększoną wrażliwość na słońce, dlatego należy nakładać go wyłącznie w nocy. Dermatolodzy często zalecają powolne przechodzenie do codziennej aplikacji. Zacznij trzy razy w tygodniu przez pierwszy tydzień lub dwa. Potem można stopniowo zwiększać częstotliwość aplikacji.

Co do zasady nakłada się warstwę retinolu między serum a kremem nawilżającym, chociaż jest jeden wyjątek. Jeśli Twoja skóra ma problemy z tolerowaniem retinolu i chcesz zminimalizować jego skutki uboczne, możesz zamiast tego „buforować” go. Buforowanie retinolu odnosi się do techniki, w której mieszasz retinol z kremem nawilżającym i nakładasz go w jednym kroku. Pomaga to nadal uzyskiwać korzyści, ale zmniejsza możliwość podrażnień. Aby pójść o krok dalej, możesz również nałożyć retinol na swój krem nawilżający. Poeksperymentuj z tym krokiem i zobacz, który sposób jest najlepszy dla Ciebie.

Krem nawilżający

Kremy nawilżające są po to, aby jednocześnie nawadniać i uszczelniać skórę twarzy, dlatego też formuły te są zazwyczaj cięższe niż pozostałe kosmetyki, które nakłada się pod spód. Należy używać kremów z substancjami nawilżającymi, takimi jak gliceryna i kwas hialuronowy, które zatrzymują wodę. Zdecydowanie należy też szukać ceramidów, które uszczelniają zewnętrzne warstwy skóry.

Rano można użyć lekkiej formuły, która lepiej komponuje się z makijażem i zarezerwować cięższy krem na wieczór.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej na temat nawilżania skóry.

Krem z filtrem przeciwsłonecznym

Filtr przeciwsłoneczny należy stosować codziennie, aby zapobiec uszkodzeniom spowodowanym promieniowaniem UV – niezależnie od tego, czy wychodzimy na zewnątrz, czy nie.

Istnieją dwa rodzaje filtrów przeciwsłonecznych do wyboru na ostatnim etapie: mineralne i chemiczne. Te mineralne blokery zawierają, jak sama nazwa wskazuje, minerały, takie jak dwutlenek tytanu i tlenek cynku i działają poprzez odbijanie światła z dala od skóry. Natomiast blokery chemiczne działają poprzez pochłanianie światła i przekształcanie go w ciepło, zapobiegając jego przenikaniu do skóry.

Najnowsza technologia przyniosła nam mikronizowane filtry przeciwsłoneczne, które wchłaniają się w skórę znacznie lepiej niż starsze formuły. Użycie cynku nie musi już oznaczać, że twoja twarz będzie pokryta białym filmem. Bez względu na to, jakie są twoje osobiste preferencje, obecnie można znaleźć filtry przeciwsłoneczne do każdego typu skóry.

Na koniec warto zaznaczyć, że pielęgnacja skóry może być zarówno skrócona jak i wydłużona o maseczki, mgiełki, peelingi czy olejki do twarzy. Jednakże takim minimum są trzy kroki: oczyszczanie, nawilżanie oraz ochrona przeciwsłoneczna. Warto obserwować swoją skórę i pomagać jej poprzez odpowiedni dobór kosmetyków. Nie zawsze drogie znaczy lepsze, podstawą są składniki aktywne w odpowiednich stężeniach. Co do samego nakładania produktów, to należy kierować się zasadą, że im cięższa konsystencja, tym taki produkt powinien być nakładany na końcu. Czyli wszelkie ciężkie kremy (filtry) czy oleje, są aplikowane jako ostatnie, gdyż zamykają niejako skórę przed wyparowaniem kosmetyków o lżejszej formule.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *